Letní dovolená

Léto ve znamení pohody naleznete u nás!

Milujete letní procházky, jezdíte rádi na kole, chcete si letní dovolenou užít v krásné české přírodě? Dolní Morava nabízí tolik možností, že se k nám budete muset několikrát vrátit. Pro Váš maximální komfort je k dispozici půjčovna kol, cykloservis a všude přítomná infocentra.

Turistika

Užíváte si procházky inspirativní přírodou, objevujete rádi nové věci? Máme pro Vás několik tipů, které při své dovolené jistě musíte navštívit.

Stezka v oblacích a NOVINKA SKY BRIDGE 721

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová dřevěná stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů. V roce 2022 byl otevřen 721 m dlouhý visutý most ve výšce 95 m nad údolím, nejdelší most na světě pro pěší. Užijete si nevšední adrenalinový zážitek!

Kralický Sněžník

Nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří potěší všechny horaly. Můžete se na něj vydat pěšky z Dolní Moravy po žluté, modré, červené a zelené turistické trase. Navíc výstup nabízí variantu s lanovkou i bez lanovky. Můžete překonat velké převýšení lanovkou a začít stoupat až u chaty Slaměnka, tato trasa je dlouhá 11 km po modré a zelené trase, navíc není příliš náročná. Zpět do údolí se potom dostanete pomocí žluté naučné trasy, dlouhé 9 km. Varianta bez lanovky začíná od hotelu Vista a vede po modré až na vrchol.

Pramen Moravy

Jedna z nejznámějších českých řek pramení přímo pod vrcholem Kralického Sněžníku a bývá považována za tepnu Moravy. Zajímavým faktem je, že na Moravě ve skutečnosti nepramení ani nekončí, jelikož se vlévá do Dunaje. Říká se, že Morava má právě tolik pramenů, kolik je v roce dnů.

Rozhledna Klepý

Nachází se na česko-polském pomezí a byla postavena v roce 2009. Vstup na rozhlednu je zdarma a výhledy opravdu stojí za to. K rozhledně vede červená turistická trasa od parkoviště Pod Klepáčem.

Rozhledna na Křížové Hoře

Pohled z vrcholu nabízí výhled na Kralický Sněžník a panorama v okolí Červené Vody. Trasa je vhodná pro děti a značená přímo z obce Červená Voda.

Cykloturistika

Projíždět nádhernou krajinou a objevovat tajuplná zákoutí je snad snem každého cyklisty, u nás se Vám sny splní. 

Kolem Kralického Sněžníku

Trasa dlouhá 33 km nabízí úchvatné výhledy a pohodovou cestu. Začátek je u konečné stanice autobusu v obci Dolní Morava. Pro ty méně zdatné je možno trasu ukončit u chaty Slaměnka a sjet dolů po pohádkové trase nebo lanovkou Sněžník.

Panoramatický les

Trasa vhodná pro treková kola v celkové délce 15 km. Výjezd nahoru lanovkou Sněžník a poté po červené cyklotrase zpět do údolí Dolní Moravy.

Horní Morava

Trasa vhodná pro elektro-kola nebo zdatné cyklisty, jelikož je náročnější a měří 32 km. Start u chaty Marcelka směrem k obci Červený Potok. Z Červeného Potoka směrem na Králíky, poté přes Prostřední Lipku až do cílové stanice Horní Lipka, poté autobusem zpět. Trasa je výborně značená, takže se určitě neztratíte.

Horní Lipka

Pokud vyhledáváte na kolech spíše silnici, trasa do Horní Lipky je přesně pro Vás. Výborné na této trase je, že téměř vždy budete na cyklostezce, tudíž se nemusíte bát o bezpečnost svou či Vašich dětí. Délka trasy činí 31 km.

Single trail

Milujete horská kola a parádní sjezdy? Nabízíme Vám 4 km dlouhý sjezd, jehož součástí jsou nejen klopené zatáčky a terénní vlny, ale také dřevěné lávky. Jezdci překonají klesáním 347 m a to už stojí za to. Start je u horní stanice lanovky U Slona. Trať je určena i pro ty nejmenší bikery od 10 let.

Historie a kultura

Pro milovníky historie nabízí oblast bohaté kulturní vyžití a také mnoho nezapomenutelných zážitků. Vydejte se s námi na výlet do historie!

Kralická pevnostní oblast

Jedná se o pevnostní pásmo mezi Maliníkem a Zemskou bránou a dnes je zahrnuto do projektu Kralické pevnostní oblasti (KPO). Dříve tento celek tvořil jedno z nejstabilnějších opevnění vnějších hranic. Nyní hovoříme o oblasti s nejvyšší koncentrací československého pevnostního systému. Částí pásma je také množství památníků a muzeí, které se nacházejí přímo ve městě Králíky.

Hora Matky Boží

Pokud rádi objevujete poutní místa, jistě Vás zaujme kostel Nanebevzetí Panny Marie. Koná se zde mnoho bohoslužeb a všudypřítomná tajuplná atmosféra nabádá návštěvníky k zamyšlení.

Zábava a adrenalin

Dolní Morava je i v létě uzpůsobena příznivcům zábavy a adrenalinových sportů, na výběr je množství aktivit, ze kterých si vybere každý.

Adrenalin park

Kde jinde zažít pravý adrenalin než ve speciálním parku v Dolní Moravě. Jedná se o jeden z největších komplexů v České republice. Nabízí 5 tras různých obtížností a 1 okruh lanových přejezdů. Jedna z atrakcí je houpačka Double Big swing, jedná se o obří houpačku pro dvě nebo jednu osobu, která Vás spustí z výšky 13 m. Další atrakcí je Power Fan, který představuje skok volným pádem, nemusíte se bát, vše je stoprocentně jištěno. Adrenalinová věž, která je dominantou celého adrenalinového parku nabízí 14 m vysokou lezeckou stěnu, je vstupním bodem pro Power Fan a Double Big swing, navíc nabízí 400 m lanovku, jejíž vyzkoušení je opravdovým zážitkem. Park nově nabízí i večerní programy, které jistě stojí za to vyzkoušet. Ceník ZDE!

Koloběžky

Půjčte si koloběžku a vyrazte na opravdovou jízdu. Půjčovna se nachází u horní výstupní stanice lanovky Sněžník. Doporučujeme červenou cyklotrasu, která je dlouhá 15 km a vede zpět do údolí Dolní Moravy, výlet trvá kolem 1,5 h. Koloběžku poté vrátíte do půjčovny Marcelka u spodní stanice lanovky Sněžník. Ceník ZDE!

Bobové dráhy

Nejdelší dráha svého druhu v ČR Mamutí horská dráha měří více jak 3 km s 25 zatáčkami, ve výšce 12 m 360-stupňovou otáčkou, osmičkovou smyčkou a podzemním tunelem najdete v areálu Sněžník u sedačkové lanovky. Zábavu a adrenalin si můžete užít v zimě i v létě.

Bobová dráha, která platí profilem za jednu z nejrychlejších v České republice, se nachází v areálu U Slona a je v provozu po celý rok. Boby jsou dvojmístné, na jeden bob se vejdou dva dospělí, můžete si ale užít i jízdu sami. Ceník ZDE!

Bag Jump

Nebojte se skočit do neznáma. Ocelová konstrukce tyčící se do výšky 8 m se nachází v areálu U Slona. Na výběr máte ze dvou typů skoků 4 nebo 8 m, přičemž pokaždé dopadnete do měkkého nafukovacího polštáře. Minimální věk pro seskok je 10 let.

Šlapací káry Berg

Zábava pro celou rodinu. Přijďte se celá rodina odreagovat a zašlapat si na třech typech kár a exkluzivním okruhu. Ceník ZDE!

Disk Golf Park

Neznáte tuto hru, nevadí! Tvoří ji tři disky P – pro hody na krátkou vzdálenost, M – pro hody na střední vzdálenost, D – pro hody na dlouhou vzdálenost. Každá jamka je určena TeePadem, místem prvního odhozu a speciálním košem pro chytání disků. Hráč, který dohraje s nejmenším počtem hodů, se stává vítězem. Hřiště se nachází na sjezdovce U Slona vedle bobové dráhy. Na hřišti je 12 košů, pro ty nejmenší speciální dětské koše. Odehrát všech 12 košů trvá přibližně 90 min. Disky do hry je možné zapůjčit v restauraci Terezka, kde jsou k dostání také skóre karty pro zapisování výsledků a kompletní pravidla hry. Ceník ZDE!

Trampolíny Marcelka

Pro ty nejmenší děti jsou zdarma k dispozici trampolíny, na kterých se dozajista jaksepatří vyřádí.

Koupání

V létě je důležité osvěžení. U nás rozhodně nebudete na suchu. Další možnost koupání nabízí Akvacentrum v Šumperku, plavecký bazén v Zábřehu nebo ozdravná termální voda ve Velkých Losinách.

Pastvinská přehrada

Přehradní jezero je dlouhé asi 7 km. Na místě se nachází i hydroelektrárna a z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu.

Mamutíkův vodní park

Areál určen převážně dětem, který plní nejen osvěžující ale i vzdělávací funkci. Zjistěte, co se dělá s vodou, poznejte, jak se voda chová, jakou má sílu a jak ji využít. Prakticky se jedná o velké vodní hřiště, kde se Vaše rodina rozhodně nebude nudit.

Gastronomie

Každý zážitek je dobré zakončit pořádnou odměnou v podobě jídla.

Léto má být ve znamení zážitků, vyrazte do Dolní Moravy a zažijte nezapomenutelné.